Co powinniśmy wiedzieć o surowym kakao i jego szczególnym zastosowaniu?

Nie każdy wie, że surowe kakao dostarcza najwięcej antyoksydantów, więcej niż jakakolwiek żywność? Więcej antyoksydantów w porównaniu z borówkami, czerwonym winem, acai czy granatami. Widzimy więc, że surowe kakao może być niezwykle zdrowe.

Jaka jest szczególna różnica między surowym kakao w proszku a zwykłym?

Czy zwykłe kakao, czyli to, które najczęściej można znaleźć na sklepowych półkach, a surowe kakao waha się w czymś poza ceną zakupu i nazwą? Są to produkty o zupełnie innych właściwościach. Surowe kakao, bo tak sugeruje nazwa, to naturalne ziarna kakaowca, które będą niepoddane działaniu ciepła. W przeciwieństwie do zwykłego, klasycznego kakao w proszku, surowe ziarna kakaowca zazwyczaj nie są smażone ani prażone, a jedynie fermentowane i odwadniane. Dzięki temu zachowają one więcej cennych składników. Smażenie ziaren niestety pozbawia je tych antyoksydacyjnych właściwości.

Jak naturalne kakao poprawia nastrój oraz samopoczucie?

Kakao to jedyna roślina na ziemi, która zawiera związek o nazwie anandamid, który ma tendencję do wywoływania u nas uczucia euforii. Anandamid jest substancją, która jest naturalnie produkowana przez procesy zachodzące w organizmie po wysiłku fizycznym i uwalniana w momencie, gdy czujemy się bardzo dobrze. W wyniku spożywania surowego kakao możemy więc łatwo poczuć się szczęśliwsi. Kakao nie tylko dobrze smakuje, ale również poprawia nastrój.

Surowe kakao jest naturalnym afrodyzjakiem

Surowe kakao zawiera jeszcze jeden związek, który zwiększa nasz nastrój. Chodzi o fenyloetyloaminę, która powoduje uwalnianie endorfin, które są produkowane przez organizm, gdy jesteśmy zakochani. To ona jest odpowiedzialna za tak zwane “motyle w brzuchu” i sprawia, że przechodzimy przez świat przez różowe okulary. Krótko mówiąc, kakao pomaga nam czerpać przyjemność z życia. Kawałek najlepszej surowej czekolady będzie wspaniałym prezentem dla kogoś, na kim nam zależy.

Jak kakao chroni serce i zapobiega chorobom układu krążenia?


Surowe kakao jest niezwykle bogatym źródłem magnezu, który miesza się w regulację pracy serca. Ponadto, surowe kakao, jak już wcześniej wspomniano, jest niezwykle bogatym sposobem pozyskiwania antyoksydantów, które chronią układ krwionośny przed uszkodzeniami i pomagają obniżyć stopień złego cholesterolu. Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się surowe kakao może być cennym źródłem przeciwutleniaczy, na przykład antocyjanów, które powstrzymują gromadzenie się wolnych rodników, co zmniejsza proces starzenia się komórek.

 

Posts Tagged with…